Od 2018 r. prezydent Wrocławia (Niezależni), w poprzedniej kadencji był członkiem Zarządu ZMP; socjolog i samorządowiec – w roku 2002 ukończył studia z zakresu socjologii na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego; doktorant w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie i wykładowca w stołecznej Wyższej Szkole Pedagogicznej. Kierował Placówką Koordynacyjno-Doradczą Współpracy Polsko-Niemieckiej w sektorze socjalnym z siedzibą w Warszawie i Saltzgitter. Pełnił również funkcję dyrektora Wspólnoty Roboczej Związków Organizacji Socjalnych w Warszawie (WRZOS), instytucji zrzeszającej blisko tysiąc organizacji pozarządowych, która tworzyła pierwsze w Polsce standardy pracy z osobami bezdomnymi, wykluczonymi, uzależnionymi oraz przepisy regulujące kwestie z tą pracą związane. W 2004 r. został powołany do prac w Komitecie Monitorującym Inicjatywę Wspólnotową EQUAL. Był członkiem Rady Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ oraz ekspertem Rady Działalności Pożytku Publicznego. W latach 2005–2007 pracował jako trener z zakresu pracy metodą projektu, pozyskiwania funduszy przez organizacje pozarządowe, przygotowywania ofert na realizację zadania publicznego, promocji i działania budującego wizerunek w działaniach społecznych, zarządzania organizacją pozarządową. Kierował także projektami realizowanymi w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, był ekspertem INBAS GmbH z siedzibą w Brukseli i asesorem oceniającym wnioski.
W 2007 r. został dyrektorem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu i pełnił tę funkcję do roku 2011, kiedy objął stanowisko dyrektora Departamentu Spraw Społecznych w Urzędzie Miejskim Wrocławia. Przez dwie kadencje był także członkiem i przewodniczył Radzie Pomocy Społecznej.
W 2018 r. kandydował w wyborach samorządowych na stanowisko prezydenta Wrocławia z ramienia Koalicji Obywatelskiej. Wygrał w pierwszej turze głosowania w 2018 r., uzyskując 129 669 głosów (co stanowiło 50,2% głosów). Jacek Sutryk był członkiem zespołu ekspertów nadzorującego powstanie Strategii „Wrocław 2030” – najważniejszego dokumentu programującego przyszłość Wrocławia na najbliższe kilkanaście lat. Kierował ponadto komitetem redakcyjnym Studiów nad strategią rozwoju społecznego Wrocławia, prowadzonych w ramach Wrocławskiej Diagnozy Społecznej – kompleksowego badania jakości życia Wrocławian. To z jego inicjatywy w 2017 r. odbył się pierwszy Wrocławski Kongres Rad Osiedli, na którym z miejskimi urzędnikami, przedstawicielami miejskich instytucji, władzami miasta spotkali się przedstawiciele 48 wrocławskich rad osiedli.
W 2021 r. został współzałożycielem i prezesem zarządu stowarzyszenia „Dolny Śląsk – Wspólna Sprawa”. Wszedł też w skład rady fundacji Unia Metropolii Polskich i został też wiceprezesem zarządu Stowarzyszenia „Ruch Samorządowy TAK! Dla Polski”.
W wyborach samorządowych w 2024 r. wystartował ponownie na prezydenta Wrocławia (z ramienia KWW Jacek Sutryk Lewica i Samorządowcy). W drugiej turze wyborów otrzymał 68,3% głosów, uzyskując reelekcję na drugą kadencję.