Mimo że to obszary metropolitalne skupiają najwięcej efektów budownictwa mieszkaniowego, jednocześnie dostępność ekonomiczna mieszkań – zwłaszcza dla średniozamożnej części społeczeństwa – zmniejsza się. W efekcie coraz trudniej jest im zaspokajać swoje potrzeby mieszkaniowe w satysfakcjonujący sposób. Pomimo tych problemów to metropolie przyciągają do siebie nowych mieszkańców, szczególnie młodych, podczas gdy w mniejszych miastach nie tylko ubywa ludności, ale też nasilają się procesy starzenia populacji.

Czy miasta średniej wielkości są z góry skazany na porażkę? Jakie działania mogą podejmować mniejsze miasta, żeby zachęcać ludzi do pozostania lub osiedlania się w nich? Czy coraz wyższe ceny mieszkań w dużych miastach stanowią szansę dla rozwoju mniejszych? Czy realnie średnie miasta mogą wygrywać „walkę” o młodych mieszkańców z metropoliami i być atrakcyjną alternatywą dla życia w dużym mieście? Jak wysoko poprzeczkę średnim miastom stawiają przedmieścia metropolii, które ze względów ekonomicznych jako miejsce zamieszkania są wyborem klasy średniej?

W sesji poszukamy przepisu na przekształcenie średniego miasta w nowoczesne, zrównoważone i atrakcyjne miejsce do życia, będące realną alternatywą dla największych metropolii.

Data: I dzień – 7 października 2024

Godzina: 16:30 - 18:00

Scena: Ośrodki subregionalne

Sala: Harmonia 2+3

Moderacja

  • Kamil Nowak (Obserwatorium Polityki Miejskiej i Regionalnej)

    Kamil Nowak

    Obserwatorium Polityki Miejskiej i Regionalnej IRMiR

Prelegenci