Światowym symbolem depopulacji jest Detroit. Miasto to w ciągu pół wieku straciło ponad 60 proc. populacji. Polskie miasta również pustoszeją. Skala tego procesu nie jest jeszcze tak duża, ale proces ten jest coraz lepiej widoczny. Zmagają się z nim zwłaszcza małe i średnie miasta położone poza sferami oddziaływania metropolii. To też problem występujący w obszarach centralnych dużych miast. Wzrost liczby mieszkańców koncentruje się w otoczeniu największych ośrodków miejskich.


Zachodzące procesy demograficzne mają niebagatelny wpływ na rozwój miast. Zmniejszająca się liczba ludności coraz bardziej obciąża miejskie budżety, co jest odczuwalne zwłaszcza w przypadku małych miast. Spadek ten to nie tylko mniejsze przychody z podatków – przyczynia się także do wzrostu liczby pustostanów, niezagospodarowanych działek czy opuszczonych terenów poprzemysłowych.
Z jakimi problemami mierzą się miasta, w których w szybkim tempie ubywa mieszkańców, i jak wpływa to na ich funkcjonowanie? Jak planować infrastrukturę, gdy spada populacja i zgodnie z prognozami będzie spadać? Czy miasta podejmują działania, żeby przeciwdziałać odpływowi mieszkańców?

Data: I dzień – 7 października 2024

Godzina: 17:00 - 18:30

Scena: Ośrodki ponadlokalne i lokalne

Sala: Harmonia 1

Moderacja

Prelegenci